Haftu i szycia

PRACOWNIA HAFTU I SZYCIA
Terapeutka prowadząca zajęcia – Katarzyna Zduńska
   Pracownia haftu i szycia to takie miejsce w naszym Domu, w którym uczestnicy zajęć nabywają umiejętności manualne pozwalające im na pracę w różnych technikach związanych z szyciem, haftem, szydełkowaniem, pracą na drutach, filcowaniem, itp. Podczas zajęć korzystamy z różnych metod i form pracy dostosowanych do indywidualnych możliwości każdej z osób. Staramy się rozwijać i doskonalić ich umiejętności manualne, poprawiać sprawność rąk, koordynację wzrokowo-ruchową.
Celem zajęć jest zdobycie i przyswojenie podstawowych umiejętności praktycznych z zakresu szycia, takich jak np.: posługiwanie się igłą, nitką, szydełkiem, nożyczkami, centymetrem. Ćwiczymy również umiejętności praktyczne potrzebne w życiu codziennym takie jak: prasowanie, przyszywanie guzików, wciąganie gumy, nawlekanie. Uczymy się jak przygotować samodzielnie pracę (wyboru tematu, techniki, organizacja miejsca pracy). W ramach pracowni powstają różnorodne prace: serwetki, bieżniki, obrazy, maskotki z włóczki i resztek materiałów, kostiumy do przedstawień teatralnych, ozdoby i kartki świąteczne, biżuteria, pompony, zabawki. Są one prezentowane na wielu pokazach naszych prac, a także bardzo często służą naszym uczestnikom do przygotowania występów artystycznych.
Stosujemy różne techniki pracy:
   • haftowanie (haft krzyżykowy, łańcuszkowy, supełkowy, za igłą, richelieu, itp.)
   • szydełkowanie
   • praca na drutach
   • filcowanie
   • szycie ręczne i maszynowe
   • prasowanie.
Jesteśmy stale otwarci na poznawanie nowych umiejętności, szukamy kolejnych metod i form pracy w różnorodnych materiałach, sznurku, wełnie, filcu, itp.
Galeria zawiera 12 zdjęć, na których przedstawiona jest pracownia haftu i szycia.