Zajęcia dodatkowe


      1. Zajęcia z hortiterapii: – prace na terenie ogrodu należącego do ośrodka (grabienie liści, koszenie trawy, sadzenie roślin i kwiatów, pielęgnowanie, pielenie, podlewanie, sianie nasion kwiatów, itp.), dbanie o kwiaty znajdujące się w ośrodku (podlewanie, przesadzanie, wycinanie suchych liści, rozsadzanie, zasilanie nawozem)
      2. Zajęcia popołudniowe: różnego rodzaju gry i zabawy sportowe, reedukacja, wspólne oglądanie filmów
      3. Muzykoterapia: wspólne muzykowanie na instrumentach perkusyjnych, śpiew, słuchanie muzyki, itp.
      4. Zajęcia teatralne: przygotowywanie przedstawień i inscenizacji teatralnych na różne przeglądy artystyczne i uroczystości okolicznościowe.
      5. Prowadzenie Gazetki „Nasz świat pod siódmym” – ukazuje się ona od 2010 roku. Uczestnicy, którzy tworzą skład redakcyjny pracują pod kierownictwem terapeutek Katarzyny Zduńskiej i Małgorzaty Kubery. Gazetka jest swoistą kroniką życia w naszym Ośrodku. Uczestnicy sami opisują wszystkie wydarzenia, dokumentują je fotograficznie. Poprzez uczestniczenie w tworzeniu gazetki uczą się umiejętności pracy w grupie, zwięzłego i treściwego opisywania zdarzeń, szukania ciekawostek w Internecie, umiejętności wybierania istotnych informacji i zwięzłego wypowiadania się, ćwiczą logiczne myślenie (np. przy tworzeniu krzyżówek), ćwiczą umiejętność pisania odręcznego i w komputerze. Kolejne numery można przeczytać na naszej stronie pod linkiem: Gazetka w zakładce Media-Gazetka
      6. Zespół „Siódma Nuta” i „Duet Męski Okazjonalny-czyli TRIO” to dwa zespoły muzyczne założone i prowadzone od roku 2018 przez terapeutę Krzysztofa Tkaczyka. Celem ich powstania było rozbudzenie zainteresowań muzycznych i rozwijanie umiejętności wokalnych wśród uczestników zajęć. Nasi Uczestnicy w trakcie prowadzonych zajęć uczą się tekstów piosenek oraz ich interpretacji. Wspólne śpiewaniu piosenek rozwija ich wrażliwość, możliwości intelektualne i pozwala na osłuchanie się z różnymi gatunkami muzyki. Wspólne muzykowanie ma wpływ terapeutyczny – zaspakaja potrzebę aktywności, odpręża i redukuje stres. Poprzez uczestnictwo w zajęciach muzycznych Uczestnicy oswajają się z wystąpieniami publicznymi i lepiej radzą sobie z tremą. Zajęcia z instrumentami perkusyjnymi rozwijają poczucie rytmu i koncentracji, uczą pracy w zespole, poprawiają motorykę i muzyczną wrażliwość. Oba zespoły prezentują swoje umiejętności na różnego rodzaju imprezach i spotkaniach okolicznościowych będąc muzyczną wizytówką naszej placówki.